چرا از ظروف پلاستیکی استفاده کنیم؟


فواید استفاده از پلاستیک در منازل

نگاهی کوتاه به اطرافتان می‌تواند اهمیت پلاستیک برای راحتی و ایمنی خانواده‌تان را به شما نشان دهد، زیرا احتمالا چندین وسیله در خانه دارید، بدون نام بردن از مانیتوری که در حال خواندن این مقاله و تیم به طور کامل، با CPU، سیم کشی، صفحه کلید و حتی ماوس که در دست دارید. بدون پلاستیک، زندگی مدرن با پیشرفت‌های تکنولوژیکی آن غیرممکن خواهد بود.

پلاستیک در منازل ایجاد امنیت می‌کند و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد، علاوه بر این که کارهای روزمره را ساده می‌کند. نمونه‌ای از این لوله‌های پی وی سی است که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به تعویض مکرر لوله‌ها، مانند لوله‌های آهنی قدیمی یا در هنگام شستشوی ماشین، شیر آب را باز کنید و آب آشامیدنی داشته باشید. غذا و استفاده از ماشین‌هایی که تمیز کردن را تقریبا مستقل انجام می‌دهند.

پلاستیک حتی بیشتر از آن چیزی است که با چشم غیر مسلح در خانه شما وجود دارد. به عنوان مثال، پلی یورتان در تشک‌ها، بالش‌ها، مبلمان اداری، فرش‌ها، پوشش‌های کف، عایق‌های سقف و بطری پلاستیکی وجود دارد.

از دیگر عناصر پلاستیکی بسیار مفید برای اینکه بتوانید از راحتی و ایمنی در خانه خود لذت ببرید، بسته‌بندی مواد غذایی است. با استفاده از پلاستیک، مواد غذایی در شرایط خوبی به دست خانواده شما می‌رسد و می‌توانید با آرامش آن را مصرف کنید. یکی از سالم‌ترین مواد برای بسته‌بندی مواد غذایی و نوشیدنی به شمار می‌رود.

چرایی استفاده از ظروف پلاستیکی چیست؟

ظروف پلاستیکی جعبه‌هایی هستند که عمدتا یا تا حدی از پلاستیک ساخته شده‌اند. ظروف پلاستیکی یک وظیفه اصلی دارند که از اقلام موجود در آن‌ها نگهداری و حفاظت کنند. ظروف پلاستیکی در اشکال و اندازه‌های مختلف و همچنین طرح‌ها و ویژگی‌های متفاوتی هستند. ظروف پلاستیکی معمولا در همه جا یافت می‌شوند. از لیوان‌های پلاستیکی که می‌توانند یک بار مصرف یا قابل استفاده مجدد باشند، بطری‌های پلاستیکی آب که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند و خریداری می‌شوند، تا حتی کیسه‌های پلاستیکی متفاوت باشد که در فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا می‌شود.

در طول زندگی‌مان از محصولات پلاستیکی مختلفی همچون درب پلاستیکی برای محافظت از نوشیدنی مان، ظروف آرایشی و بهداشتی و غیره استفاده می‌کنیم. بیشتر صنعت بسته‌بندی به ظروف پلاستیکی یا ظروف حاوی محتویات پلاستیکی (مانند پوشش پلاستیکی یا زمانی که از مواد کامپوزیتی ساخته شده‌اند) متکی است. با استفاده از مقوا و سایر مواد بسته‌بندی ذخیره‌سازی مدرن مواد غذایی به استفاده از ظروف پلاستیکی نگهداری مواد غذایی بسیار متکی است. در ادامه مطلب ۵ دلیل برای استفاده از ظروف پلاستیکی در زندگی روزمره آن‌ها بیان شده است:

1. ظروف پلاستیکی تأثیر مؤثری بر محیط زیست و سلامت دارند.
ظروف پلاستیکی تاثیر موثری بر محیط زیست دارند. در حالی که بازیافت پلاستیک اختیاری است، بر اساس نحوه سیستم بازیافت شهرهای مختلف متفاوت است اما تعداد زیادی از مردم واقعا پلاستیک را بازیافت نمی‌کنند.
پلاستیک غیر قابل تجزیه زیستی است، به این معنی که برای زمین امکان‌پذیر نیست که مواد را به طور طبیعی به خاک بازگرداند. در عوض، نور خورشید ظروف پلاستیکی را به قطعات کوچک تجزیه می‌کند و خاک را آلوده می‌کند.
هدف برنامه‌های بازیافت این است که مردم مقدار اقلامی را کاهش دهند که استفاده می‌کنند ، بنابراین از ظروف خود استفاده مجدد کنید و چیزهایی را که دیگر استفاده نمی‌کنید دور بیندازید تا تغییر کاربری داده شوند.
پلاستیک می‌تواند بر سلامت فرد تأثیر بگذارد زیرا برخی از اقلام پلاستیکی حاوی BPA هستند.
BPA که گاهی در اقلام پلاستیکی یافت می‌شود، مواد شیمیایی مضری است که گاهی در پلاستیک موجود است.
2. ظروف پلاستیکی معمولا ماندگاری طولانی تری دارند.
واضح است که پلاستیک با گذشت زمان تخریب می‌شود.
پلاستیک اغلب در معرض نور زیاد، خراشیدگی، فرورفتگی و ترک خوردگی قرار می‌گیرد.
اگر ظروف پلاستیکی خود را به مدت طولانی با دسته‌ای از وسایل سنگین روی هم بگذارید، این کار باعث می‌شود ظرف پلاستیکی تحت تاثر قرار بگیرد و ترک بخورد.
به عنوان مثال، تا زمانی که شیشه شکسته نشود، یک ظرف شیشه‌ای می‌تواند طول عمر بیشتری برای نگهداری مواد غذایی در مقایسه با ظرف پلاستیکی داشته باشد.
اگر ظرف پلاستیکی را در شرایط خوبی نگه دارید و آن را نشکنید، ظرف پلاستیکی می‌تواند چند سال برای شما دوام بیاورد.
3. ظروف پلاستیکی می توانند بو و طعم را جذب کنند.
یکی از نکات جالبی که باید در مورد ظروف پلاستیکی بدانید این است که پلاستیک می‌تواند بوها و طعم اقلام ذخیره شده در آن‌ها را جذب کند.
غذاهایی با طعم‌های تند مانند کاری، سس مارینارا، سوپ گوجه فرنگی و سیر به راحتی در ظروف پلاستیکی جذب می‌شوند.
در حالی که ممکن است بو باقی بماند و ظروف را لکه دار کند، بو و لکه‌ها را می‌توان با صابون شست.
در حالی که سایر ظروف پلاستیکی ساخته شده از موادی مانند شیشه و فلز طعم را مانند ظروف پلاستیکی جذب نمی‌کنند اما بهتر است با این مواد غذایی استفاده شوند.

4. ظروف پلاستیکی مقرون به صرفه و مقرون به صرفه هستند.

مواد ذخیره‌سازی که از پلاستیک ساخته می‌شوند در مقایسه با سایر مواد ذخیره‌سازی مانند شیشه، فلز یا چوب ارزان‌تر هستند.
مقرون به صرفه بودن به این دلیل است که پلاستیک اغلب در مقادیر زیادی تولید می‌شود، بنابراین هزینه کلی مواد را کم می‌کند.
ظروف پلاستیکی معمولا در نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با تعویض این ظروف استفاده شده و دور ریخته شده روزمره، هزینه کمتری در تولید ظروف پلاستیکی وجود دارد.

5. ظروف پلاستیکی به دلیل دوام بالا محبوب هستند.
نمی‌توان مخالف این بود که مواد پلاستیکی بسیار بادوام هستند، می‌توانید ظروف پلاستیکی را دور بیندازید و نگران شکستن آن‌ها نباشید.
ظروف پلاستیکی به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شوند که در برابر آسیب‌های اندک مقاومت کنند.
برای مثال، اگر به طور تصادفی ظرف پلاستیکی غذای خود را در وسط کلاس رها کنید، دیگر نگران نشت محتویات داخلی از ظرف نخواهید بود.
همچنین با استفاده از ظروف پلاستیکی بزرگ مانند جعبه‌های ذخیره‌سازی برای نگهداری وسایل تزئینی یا لباس در خانه، می‌توانید چند ظروف با وزن مشابه را روی هم قرار دهید بدون اینکه نگران افتادن ظروف پلاستیکی و آسیب دیدن یکدیگر باشید.
ظروف ذخیره‌سازی خانگی در مقایسه با ظروف نازک‌تر دوام بیشتری دارند زیرا معمولا از پلاستیک ضخیم‌تر ساخته شده‌اند و دوام قوی‌تری دارند.